Kripto Paralar

Yatırım Uzmanı, 4 Metaverse Coin’e Gözleri Çevirdi: Çok Yükseliş!

Kripto uzmanı, Bitcoin‘in tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana neden %15’in üzerine düştüğünü açıklıyor ve satışların ortasında daha iyi performans gösteren 4 metaverse coin projesini ve oyun altcoini paylaşıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntılara bakıyoruz.

BTC düşerken gözler Metaverse coin projelerinde

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan neredeyse 69.000 dolardan bu yana %15’in üzerinde düşüşle 58.000 dolara düştü. Bu, SEC’in bir spot Bitcoin ETF’sini reddetmesi ve altyapı tasarısının yasalaşmasıyla geldi. Teknik analiz perspektifinden bakıldığında, BTC, Genesis Trading’deki ticaret masasından yapılan yorumlara göre, bir sonraki önemli destek seviyesi olan yaklaşık 54.000 dolar seviyesinde yer alarak 60.000 dolarlık kısa vadeli psikolojik desteğini kırdı. Bu arada genel kripto piyasası, 500 milyar dolar küçüldü. Bitcoin’in düşüşü, SEC’in VanEck’in bitcoin spot ETF başvurusunu reddetmesi ve Başkan Biden‘ın kripto firmaları için vergi raporlama gereksinimlerini önemli ölçüde artıran bir hükmü içeren altyapı tasarısını yasaya dönüştürmesiyle geldi. CoinDesk Endeksleri genel müdürü Jodie Gunzberg’e göre, türev piyasası da ilk vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesinden bu yana yapısal baskı yaşıyor. Gunzberg diyor ki:

Temel vadeli işlem sözleşmesi hacmi iki günde dört katından fazla arttı ve açık faiz bu iki günde neredeyse iki katına çıktı ve şimdi ETF lansmanından önceki seviyesinin üç katına çıktı. Teorik olarak yalnızca fiyat düştüğünde pahalı olması gereken vadeli işlemlerin maliyeti ay boyunca artmaya devam etti, bu nedenle Bitcoin fiyatındaki düşüşe rağmen şimdi üçte bir daha maliyetli.

Son geri çekilme oldukça yumuşak

Enigma Securities’in araştırma başkanı Joseph Edwards, satışların her şeyden önce türevlere dayalı olduğunu düşünüyor. Edwards: “Traderlar için 2021’de tüm zamanların en yüksek kırılmalarını çok agresif bir şekilde satın alma eğilimi oldu ve son birkaç aydır bunun için tekrar tekrar cezalandırıldılar” dedi. CF Benchmarks CEO’su Sui Chung, günlük yaklaşık %5’lik düşüşlerle karakterize edilen son geri çekilmenin “oldukça yumuşak” olduğunu ve daha çok fiziksel spot aktiviteden kaynaklandığını düşünüyor. Chung: “Çok az piyasa katılımcısı VanEck spot ETF‘nin onaylanacağını düşündü, bu yüzden zaten fiyatlandırıldı. Bu satışın sebebine gelince, bizim görüşümüz büyük olasılıkla kar amaçlı olduğu yönünde” dedi. Genesis Trading’in piyasa tahminleri başkanı Noelle Acheson, satış baskısının bir kaynağının, feshedilmiş kripto borsası Mt. Gox’un alacaklılarını tazmin etmek için kesinleşmiş plandan geldiğini söyledi. Ona göre, alacaklılar ödemeleri alır almaz 9 milyar dolara kadar Bitcoin satabilirler.

Başka bir endişe, Miami’de, bilinmeyen Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun kimliği ve Nakamoto’nun ilk günlerde çıkardığı 1,1 milyon Bitcoin’in haklarına odaklanan devam eden bir hukuk davası. Acheson’a göre, “Bazı traderlar, davacının kazanmasının kilitli kripto paraların önemli bir kısmının serbest bırakılmasına yol açabileceği endişesini dile getirdi” dedi. Yakın zamanda Ekim ayının başından bu yana ilk kez net satıcı olan Bitcoin madencileri de piyasaya ağırlık verebilir.

Metaverse coin ve oyun tokenleri daha iyi dayanıyor

Bitcoin satışlarının ortasında, birçok metaverse ve oyun tokenleri sadece daha iyi dayanmakla kalmadı, aynı zamanda ilerlemelerini sürdürdü. Örneğin, MANA, SAND ve ENJ son yedi gün içinde sırasıyla yaklaşık %29, %65 ve %17 artarken, bu arada Bitcoin %9’un üzerinde geri çekildi. Gunzberg diyor ki:

İnsanların ne olursa olsun oyun oynamayı sevdiklerini düşünüyorum ve bu davranış, hisse senedi piyasalarında sıklıkla gördüğümüzden farklı değil. Ayrıca, Ether’deki veya oynamak için gereken herhangi bir kripto paradaki geri çekilme, insanların daha ucuz bir fiyata başlamasını sağlayarak daha fazla oynama talebini artırmış olabilir.

Metaverse rallisi, mavi çipli kripto para birimlerinin geri çekilmesine rağmen, aynı zamanda büyük isim şirketlerinin desteği ve piyasada artan risk sermayesi fonunun birleşimi tarafından da yönlendirilmiş olabilir. Fundstrat’ta dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Armando Aguilar, “Bu sanal dünyalar ve oyna-kazan ekonomileri içindeki ekosistemi büyütmek için yalnızca sermayeyi artıran çok sayıda meta veriye ayrılmış fon var” dedi. Aguiler “Metaverse üzerinde çok olumlu olmaya devam ediyoruz” dedi. En sevdiği metaverse ve oyun tokenleri ATLAS, Sandbox (SAND), GALA ve YGG. Yine de, metaverse tokenleri ve büyük kripto para birimleri arasındaki ayrışma, uzun vadede kırılabilir. Enigma Securities’den Edwards:

“Bu bir trende dönüşürse şaşırırız. Daha olası senaryo, metaverse oyunlarının önümüzdeki birkaç ay içinde kısa vadeli oyunlardan bağımsız olarak artacağı. Kriptoda yalnızca toplam bir trend çöküşünün bunu ortadan kaldırması olası.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu